Hemoroidy po porodzie

Leczenie hemoroidów po porodzie

Hemoroidy po porodzie to często występująca dolegliwość. Przebieg schorzenia bywa bardzo zróżnicowany – od bardzo łagodnego po mocno zaawansowany. Jednak bez względu na stopień zaawansowania należy podjąć odpowiednie leczenie, które nie tylko złagodzi dolegliwości, ale także pomoże w pozbyciu się wstydliwego problemu. Hemoroidy po ciąży mogą być leczone sposobami domowymi, środkami farmakologicznymi, specjalistycznymi zabiegami oraz operacjami. Wybór konkretnej metody zależy od stopnia rozwoju choroby.

Początkowy przebieg choroby

W początkowym etapie rozwoju hemoroidów po porodzie guzki są na tyle małe, iż nie wystają poza odbyt. Jednak wywołują spory dyskomfort w postaci krwawienia, świądu i bólu. Na tym etapie choroby kobieta może zastosować domowe sposoby lub środki dostępne w aptece. Wśród domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z hemoroidami po ciąży najbardziej popularne są nasiadówki, okłady, przemywania i ciepłe kąpiele. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się wyciągi i napary z ziół, herbatę, olejki, lód, nadmanganian potasu i sok z ugotowanej cebuli. Wymienione wyżej sposoby można uzupełnić leczeniem farmakologicznym – zwłaszcza w przypadku nasilonych dolegliwości. Tutaj można sięgnąć po tabletki, maści, żele i czopki, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim naturalne składniki wykazujące działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków z antybiotykiem. Większość z nich jest bardzo skuteczna, ale wymaga systematycznego stosowania.

  Pupa niemowlaka w dobrym stanie

Zaawansowany przebieg choroby

Hemoroidy po ciąży będące w zaawansowanej fazie rozwoju wymagają interwencji lekarza, który decyduje o zastosowaniu odpowiedniej metody. W tym przypadku można wykonać gumkowanie, krioterapię, skleroterapię, koagulację lub laser. Sposoby przeprowadzania poszczególnych zabiegów są bardzo różne, ale ostateczne efekty zawsze prowadzą do obumarcia i odpadnięcia guzków. W bardzo zaawansowanych hemoroidach (wywołujących wiele bolesnych dolegliwości) lekarz może wykonać operację, podczas której hemoroidy zostają usunięte metodą chirurgiczną. Operacja jest bardzo skuteczna – nie tylko usuwa hemoroidy, ale także zapobiega ich nawrotom.

  Blogi lifestylowe pisane przez mężczyzn

Hemoroidy po porodzie to niezwykle częsta dolegliwość, która dotyka sporo kobiet. Na szczęście istnieją skuteczne metody ich leczenia i łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *