Raczkowanie dziecka. Kiedy się zaczyna?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, doskonaląc umiejętności, które pozwolą mu szybciej i lepiej odkrywać otaczającą rzeczywistość. Można jednak wyróżnić pewne etapy rozwojowe, które u wszystkich dzieci występują w podobnym czasie. Jednym z nich jest raczkowanie – chodzenie na czworakach poprzedza etap samodzielnego chodzenia i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie malucha. Kiedy dziecko zaczyna raczkować i co robić, jeśli maluch nie jest chętny do chodzenia na czworakach?

Raczkowanie dziecka – zalety

Chodzenie na czworakach nie tylko daje dziecku większą autonomię, ale przede wszystkim bardzo korzystnie wpływa na jego kondycję fizyczną i rozwój. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie i stawy, stabilizuje kręgosłup i kształtuje jego prawidłową krzywiznę, doskonali koordynację ruchową. Poruszając się na czworakach, dziecko nie tylko ćwiczy mięśnie, ale też uczy się szacować odległości i odnajdywać w przestrzeni. W tym czasie intensywnie pracuje jego mózg. Naukowcy uważają, że połączenia, które tworzą się między lewą a prawą półkulą w kształcie raczkowania, są bardzo ważne, kiedy dziecko idzie do szkoły – decydują o jego umiejętności koncentracji oraz zdolności do przyswojenia sobie czytania i pisania.

Kiedy dzieci raczkują? 

Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować? U każdego dziecka wygląda to inaczej. Zwykle pierwsze próby raczkowania następują po etapie pełzania, około ósmego miesiąca życia. Silniejsze dzieci raczkują wcześniej, niektóre potrzebują więcej czasu, żeby przyswoić sobie nową umiejętność. Są i takie, które w ogóle nie raczkują, i od razu przechodzą do chodzenia na nóżkach. Jeśli dziecko ma osiem miesięcy i nie raczkuje, nie należy się niepokoić – ważne, żeby stworzyć maluszkowi prawidłowe warunki do rozwoju. Wiele maluchów nie podejmuje prób raczkowania, bo zraził je upadek – na podłodze powinien znaleźć się więc miękki dywan, który zapobiegnie ślizganiu, a w razie potrzeby zadziała jako amortyzacja. Do raczkowania zachęcą też kolorowe zabawki porozrzucane na ziemi – dziecko będzie chciało po nie sięgnąć, więc włoży maksymalny wysiłek w próbę przemieszczenia się. Gdy dziecko raczkuje, pracuje całe jego ciało, warto więc do zabaw na czworaka zachęcać także te dzieci, które etap raczkowania ominęły.

Top content