Paralaksa tła

NOP po DTP, a może OP?! Czyli o Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych

Ostatnio pisałem na blogu o tym, że Andrzejek miał podawaną drugą porcję szczepień. Między innymi tę o pięknej nazwie DTP, czyli: Błonnica, Tężec, Krztusiec. Miałem nadzieję, że tym razem, podobnie jak i poprzednio, całe to szczepienie będzie i dla nas i dla Andrzejka niezauważalne. No może poza samym kłuciem. Okazuje się, że jest jednak inaczej. Mam tylko nadzieję, że skończy się na strachu. Bo żona mnie wystraszyła.

Siedzę sobie spokojnie w pracy. Robię to co powinienem, a tu nagle przychodzi sms. Od żony. Bla, bla bla, boję się, że Andrzej ma NOP. Ja sobie siedzę, myślę, że to jakaś literówka i ogólnie kompletnie na to nie reaguję. Dopiero po powrocie do domu zadałem żonie pytanie co to jest ten NOP?

No i się dowiedziałem, że to Niepożądane Odczyny Poszczepienne.

Moja pierwsza myśl: żona panikuje i wymyśla problemy, których nie ma.

Moja druga myśl: rzeczywiście, na rączce Andrzejka, w którą wbito mu igłę ze szczepionką DTP jest wyraźmy obrzęk, takie zaczerwienienie, którego wcześniej nie było, ani bez okazji, ani przy okazji poprzedniej szczepionki. Siadłem więc i poczytałem w necie trochę o tych NOPach.

To, że po szczepieniach może dziać się z dziećmi wiele złego, to ja wiedziałem od zawsze. Nie sądziłem jednak, że jakieś NOPy mogą być widoczne już w pierwszych dniach po podaniu szczepienia. Wiadomo, że po szczepionce dziecko może być marudne, może więcej płakać, może nie chcieć się uspokoić czy może mieć gorączkę. Okazuje się jednak, że może mieć też problemy z oddychaniem, może mieć wysypkę, może mieć obrzęki i inne niepokojące objawy. Wszystkie one, wraz z wymienionymi w poprzednim zdaniu są odczynami poszczepiennymi, których występowanie jest całkowicie naturalne. W końcu po szczepieniu w organizmie dzieją się różne dziwne rzeczy, nie można się więc dziwić, że organizm dziwnie na to reaguje.

Odczyn poszczepienny czy Niepożądany Odczyn Poszczepienny?

Chcąc uspokoić i siebie, i swoją żonę, i każdą osobę, która może martwić się, że na drugi dzień po szczepieniu dziecko ma dziwne objaw powiem czym różni się NOP od OP.  Otóż z NOPami mamy do czynienia wówczas, gdy odczyny poszczepienne utrzymują się dłużej niż trzy dni po podaniu szczepienia. A i wtedy wcale niekoniecznie musi być aż tak źle, ale aby to zweryfikować należy udać się do lekarza.

Kończąc już powoli ten temat dodam jeszcze, że NOPy mogą pojawić się u dziecka zaraz po podaniu szczepienia, a także nawet kilka tygodni później. W naszym przypadku problem pojawił się na drugi dzień po szczepieniu. I mam ogromną nadzieję, że do trzeciego dnia zostanie on wyeliminowany. Póki co Kasia robi Andrzejkowi okłady z sody oczyszczonej (pół sklanki letniej wody + łyżeczka sody, zamoczony w tym gazik umieszcza na podrażnionej skórze i przymocowuje, bandażem lub plastrem).

Przyczyny występowania NOP

Przyczyn pojawienia się NOP może być kilka. Chodzi tu między innymi o nieprawidłowe podanie szczepionki lub uczulenie dziecka na jeden z jej składników. Może się jednak złożyć tak, że przyczyna leży poza szczepionką, a NOP pojawił się z uwagi na innego rodzaju nieprawidłowość.

Powtarzam, mam nadzieję, że za 2 dni nie będę pamiętał o tym co tutaj pisałem i że nie będę musiał się tym interesować.

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.
Zbyszek
Zbyszek
Cześć Jestem szczęśliwy, że chciało Ci się zapoznać z całą treścią tego wpisu. Mam nadzieję, że dobrze Ci się go czytało. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz zamieścić jakiś komentarz do wpisu. Ale pamiętaj - nie spamuj!

1 Komentarz

  1. ZbyszekMarta napisał(a):

    Bardzo bałam się szczepień, ale na szczęście wszystko w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze z Facebooka

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.

Ta strona używa plików cookies Więcej

Ta strona używa plików cookies korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij