Paralaksa tła

Formalności związane z narodzinami dziecka

Udostępnij znajomym

Jeśli już za kilka dni, a być może nawet dziś urodziło się Twoje dziecko, to pewnie zastanawiasz się nad tym jakie pojawią się formalności z tym związane. Ja jestem strasznie roztrzepany i bałem się, że po 3 latach życia dziecka przypomnę sobie, że zapomniałem zgłosić, że się urodziło. Udało mi się to jednak ogarnąć, a myśląc o pomocy ludziom podobnym do mnie przygotowuję ten wpis, który może być swoistą checklistą, którą załatwić powinien tata po porodzie dziecka.

Na początek powiem jedno: nie będę tu pisał o tym kiedy powinno się to załatwić i ile jest na to czasu. W mojej ocenie trzeba zrobić to jak najszybciej, aby móc o tym zapomnieć. Nie lubię robić niczego na ostatnią chwilę i Tobie też tego nie polecam. Dlatego właśnie nie będę Ci mówił kiedy ta ostatnia chwila jest.

No to zaczynamy.

Zgłoszenie dziecka do przychodni

W zasadzie to od tego powinno się zacząć. Ja żyłem w przekonaniu, że przed zgłoszeniem dziecka do przychodni muszę mieć jego PESEL i musi być ono już zgłoszone w USC. Nic bardziej mylnego. Jeszcze w szpitalu miła Pani da Twojej żonie papierek z informacjami o szczepieniach i dodatkową kartką, na której znaleźć musi się pieczątka przychodni, która owy dokument przyjmie. Tę karteczkę z pieczątką przywozisz spowrotem do szpitala, w innym przypadku mogą żony z niego nie wypuścić 😉

Przy okazji wizyty w przychodni wybierasz lekarza prowadzącego dla swojego dziecka, a także otrzymujesz kontakt do położnej, która to odwiedzi Was w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka. Mój przykład pokazał, że wizyta położnej rozwiewa wiele wątpliwości, także całkiem się nią nie przejmuj. Już teraz możesz też zaplanować sobie, że mniej więcej 2-3 tygodniu życia dziecka będziesz musiał iść z nim do lekarza. On powie Ci co i jak ze szczepieniami, a także da Ci skierowanie na USG bioderek, które powinno się wykonać zdaje się pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia dziecka.

Rejestracja dziecka w USC

To kolejna czynność, którą należy wykonać jak najszybciej. Musisz udać się do USC w Twoim mieście. Bierzesz ze sobą dowód osobisty swój i swojej żony. Jeśli braliście ślub w tym samym USC, to nie musisz brać nic innego. Jeśli ślub był gdzie indziej, to potrzebny będzie też odpis aktu małżeństwa. Wszystko załatwia się od ręki i bez problemów. Przed wizytą w USC przedzwoń do nich i zapytaj czy szpital dosłał już niezbędne dokumenty, no chyba, że dano je Tobie, wtedy możesz jechać tam bez dodatkowych telefonów.

Jeśli macie dziecko bez ślubu, to z urzędu Was nie wygonią. Ale musicie udać się tam razem, aby podpisać stosowne oświadczenie.

Odebranie żony i dziecka ze szpitala i odebranie wypisu

Jeśli działasz szybko i sprawnie, to dziecko i żonę odbierzesz ze szpitala już po zarejestrowaniu malucha w USC. Zabierając rodzinkę ze szpitala musisz pamiętać o tym, aby odebrać od lekarzy wypis. Jeśli wypiszą ich w sobotę lub niedzielę, to po wypis będziesz musiał podjechać w poniedziałek. Przypilnuj, aby w szpitalu oddano Wam wszelkie dokumenty, tak jak chociażby wyniki prywatnie zrobionych badań, zaświadczenie od lekarza do macierzyńskiego czy karta ciąży.

Umówienie się z położną

Gdy będziecie już w domu, to nie zwlekajcie, ale w pierwszym dniu roboczym zadzwońcie do położnej (numer macie od Pani z przychodni) i umówcie się na wizytę domową. To serio nic strasznego, a przy dobrym nastawieniu z wizyty takiej można wyciągnąć wiele wartościowej wiedzy.

Odebranie dokumentu od ginekologa

Wszyscy chcemy dostać 1000zł, a do tego potrzebny jest dokument od ginekologa, który potwierdza, że założył żonie kartę ciąży przez 10 tygodniem. W naszym przypadku lekarz nie chciał wydać takiego zaświadczenia wcześniej, żeby nie zapeszyć. Jeśli Twój jest przesądny, to to kolejna z formalności, które musisz załatwić po porodzie dziecka.

Odebranie należności od ubezpieczyciela

Jeśli pracujesz w jakiejś większej firmie i macie wykupione tam ubezpieczenie grupowe, to nie zapomnij wyegzekwować od nich kasy, która zgodnie z umową Ci się należy. Podobnie jeśli masz ubezpieczenie prywatne. Wniosek o wypłatę pieniędzy składa się online, potrzebny jest skan dowodu osobistego, a także świadectwa urodzenia, które wydadzą Ci w USC. W moim przypadku kasa pojawiła się już na drugi dzień. Fajnie, bo będzie na szczepionki.

Dodanie dziecka do ubezpieczenia jednego z rodziców

Skoro już przy ubezpieczeniach jesteśmy, to nie zapomnij o tym, że Twój nowo narodzony dzieciak powinien zostać dopisany do ubezpieczenia Twojego lub Twojej żony. W moim przypadku i żona i dziecko dopisane są do mojego ubezpieczenia. To załatwia się bardzo łatwo, wystarczy albo kadrowej albo swojemu księgowemu powiedzieć, że trzeba dopisać dzieciaka podając mu jego wszelkie dane.

Jeśli mieszkasz na Śląsku, to musisz wyrobić kartę NFZ

Na Śląsku wymyślili sobie takie karty chipowe, które niby mają ułatwiać życie i placówkom medycznym i pacjentom. W mojej ocenie tylko wszystko utrudniają, a bardzo często nie są wykorzystywane. Tak czy inaczej, kartę taką musisz dzieciakowi wyrobić.

Nie wiem jak jest w innych województwach, ale podejrzewam, że nie jest to tak debilne jak na Śląsku.

Złatwienie becikowego

Tego jeszcze nie zrobiłem, a na samą myśl czuję słabość. Nie wiem czy czas potrzebny na załatwienie formalności wart jest tego 1000zł. Boję się, że wykonując w tym czasie swoją pracę przyniosę sobie i swojej rodzinie więcej korzyści finansowych.

W każdym razie z becikowym nie jest tak, że zgłaszasz narodziny dziecka i chcesz pieniądze. Jest to o wiele bardziej skomplikowane i wymaga dużych poświęceń 😀

Potrzebne będą Ci między innymi: wniosek o becikowe, zaświedczenie lekarskie o ciąży, akty urodzenia wszystkich dzieci, dowód osobisty, zaświadczenie z US o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i wiele innych.

Załatwienie macierzyńskiego

Tego też jeszcze nie załatwiałem, ale to już sprawa poważniejsza, niż becikowe i bez wątpienia trzeba się za nią wziąć. Załatwia się ją albo u pracodawcy, albo w zusie, jeśli miało się umowę tylko do dnia porodu. W przypadku macierzyńskiego trzeba skompletować takie dokumenty jak: odpis aktu urodzenia dziecka, dowód osobisty i oświadczenie, że o zasiłek będzie starać się tylko mama, a nie tatuś.

Załatwienie 500+

Jeśli masz trudną sytuację materialną, to nawet na pierwsze dziecko możesz dostać zasiłek 500+, który to ponoć zrujnować ma Polskę (a ja w to nie wierzę). Jeśli sytuację masz dobrą, a urodziło Ci się drugie lub kolejne dziecko, to zasiłek należy Ci się ustawowo. W mojej ocenie też warto to załatwić, bo 500zł piechotą nie chodzi. Tu w zależności od Twojego pośpiechu szybciej lub później zaczniesz dostawać pieniądze.

Zgłoszenie nowego lokatora w spółdzielni mieszkaniowej

To zostawiam na koniec. W mojej spółdzielni wysokość czynszu zależy między innymi od tego, ile osób zgłoszonych jest jako lokator mieszkania. Jeśli nie chcemy być więc nękani przez Panie ze spółdzielni i nie chcemy żyć w stresie, że się ktoś do nas przyczepi, to polecam udać się do spółdzielni i załatwić tę ostatnią formalność.

No, a teraz idź przytul się do swojego bobasa, bo za dużo tych formalności po narodzinach dziecka, a za mało czasu dla niego czasu! Nie zapomnij jednak od czasu do czasu wrócić na mój blog parentingowy!

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.
Zbyszek
Zbyszek
Cześć Jestem szczęśliwy, że chciało Ci się zapoznać z całą treścią tego wpisu. Mam nadzieję, że dobrze Ci się go czytało. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz zamieścić jakiś komentarz do wpisu. Ale pamiętaj - nie spamuj!

10 Komentarze

 1. ZbyszekPrzemo napisał(a):

  Nie pocieszyles mnie :/ odebralem akt urodzenia i wszystkie papiery ze szpitala. Czekamy na wypis zony i wio do domku. Myslalem, ze teraz bedzie z gorki a tu taki wpis :/ na sama mysl o urzędach dostaje bialej goraczki, ale trudno. Jak mus to mus…

  • ZbyszekZbyszek napisał(a):

   Dla chcącego nic trudnego, może to wyolbrzymiam, ale ja ogólnie jak słyszę słowo urząd czy urzędnik, to mam dość 😀

 2. ZbyszekPrzemo napisał(a):

  Mam identycznie tak samo

 3. ZbyszekSiostra napisał(a):

  Ja Dla mojej Marysi karty chipowej NFZ nie wyrobiłam, a już rok z hakiem sobie bez niej radzę ;p Ze też mi musiałeś przypomnieć….

 4. ZbyszekKinga napisał(a):

  Panie Zbyszku świetna robota! Zajmuję się 3. punktem Pana wypowiedzi 🙂 zapraszam w odwiedziny na zaskoczmame.pl

 5. ZbyszekPaweł napisał(a):

  A co z opieką na żonę po wyjściu ze szpitala? Urlopem okolicznościowym w pracy? Wpis lekko niekompletny…

 6. ZbyszekAnn napisał(a):

  Niestety bzdura co do wybierania przychodni w szpitalu. Nie ma prawa, które to nakazuje. Wcale nie musimy wybierać przychodni ani lekarza, możemy leczyć się prywatnie, wyjechać za granicę albo wcale się nie leczyć. To jest nasza sprawa. No a to, że w szpitalu mówią, że trzeba, nie zawsze oznacza prawdę. Jak wierzycie we wszystko co Wam mówią, ti gratulacje. I nie mają prawa nie dać wypisu przez to, że nie podaliście przychodni! A skąd wiem? Ponieważ my z mężem nie szczepiliśmy drugiego dziecka w szpitalu (1 synek miał poważne powikłanie po szczepieniu, coś strasznego. Stwierdzone przez neurologa z nfz, nie byliśmy prywatnie). Oczywiście w szpitalu szantażowali nas na różne sposoby. My mieliśmy jedną odpowiedź- nie ma ba to żadnych prawnych i co? Nie podaliśmy przychodni, wypis dostaliśmy. Dlatego trochę edukacji, a nie wypisywanie bzdur!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze z Facebooka

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.

Ta strona używa plików cookies Więcej

Ta strona używa plików cookies korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij