Przyszła położna, idą zmiany. Na lepsze!

Przyszła położna, idą zmiany. Na lepsze!

Pewnie wiesz, że po narodzinach dziecka i po przywiezieniu go do domu trzeba zgłosić się do położnej środowiskowej, która to odwiedzić powinna młodych rodziców. Jeśli zastanawiasz się po co odwiedzić powinna Cię położna środowiskowa po porodzie, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Wiele Ci on wyjaśni.

Ogólnie to muszę przyznać, że wizyty tej się zwyczajnie bałem. Martwiłem się, że przyjdzie jakaś Pani, powie mi, że wszystko robię źle, a później sobie pójdzie 😉 Ale okazuje się, że nie o to w tym chodzi. Przynajmniej my mieliśmy przyjemność gościć dziś bardzo miłą panią, która rozwiała wiele naszych wątpliwości, podpowiedziała kilka ciekawych rzeczy, a także przyjrzała się naszemu synkowi, aby sprawdzić czy wszystko z nim ok.

  Jak radzić sobie z brakiem cierpliwości do niemowlaka?

Może na początek to co najważniejsze: z Andrzejem wszystko jest w porządku, żółtaczka mu schodzi, kikutek pępowinowy też jest coraz bliższy odpadnięcia, Andrzej dobrze ssie cyca i generalnie wszystko jest dobrze.

Ja jednak chciałem napisać dziś o czymś innym. A mianowicie o kilku kwestiach związanych z wczesnym rodzicielstwem. Krótko wymienię Ci tutaj najważniejsze wnioski, abyś i Ty nie popełniał błędów, które dotychczas robiliśmy my:

  • dziecka nie trzeba kąpać „na sucho” jak to mówią w szkole rodzenia, spokojnie można wsadzić je do wanienki, zamoczyć całe włącznie z kikutem pępowinowym i miło i przyjemnie wykąpać. Kąpiel „na sucho” dzieciaka tylko wkurza i jej stosowanie nie jest uzasadnione
  • na spacery, zwłaszcza latem, można wychodzić praktycznie od razu po powrocie do domu
  • dziecko od małego można kłaść na brzuszku, nawet gdy wciąż ma kikuta pępowinowego
  • nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej, zgodnie z przewidywaniami wielu osób matka karmiąca może jeść wszystko, ale z umiarem. No i z wyłączeniem np. potraw bardzo ostrych
  • do wysuszania tego kikutka zdecydowanie lepiej jest wykorzystywać specjalnie przygotowany spirytus, niż octenisept
  Kąpiel noworodka? Zobacz jak tego nie robić!

Dla wielu z Was, być może także i dla Ciebie, nie ma tu nic odkrywczego. Dla mnie jednak część informacji jest bardzo przydatna i znacząco zmienia to, co wbijano mi do głowy na szkole rodzenia. I z informacji tych jestem bardzo zadowolony, bo liczę na to, że dziś czeka mnie prawdziwie przyjemna kąpiel noworodka. I dla niego i dla mnie.

1 thought on “Przyszła położna, idą zmiany. Na lepsze!”

  1. Potwierdzam, warto spotkać się z położną, bo można dowiedzieć się wielu mądrych rzeczy. A każdy młody rodzic wiedzy takiej potrzebuje 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *