Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

Odwodnienie organizmu jest stanem chorobowym niezwykle groźnym dla zdrowia i życia, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Do nadmiernej utraty wody może dojść w czasie upału, intensywnego uprawiania sportu, wymiotów lub biegunki.

Skutkiem jest zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rozpoznanie odwodnienia pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, więc warto wiedzieć, jakie są charakterystyczne objawy nadmiernej utraty płynów.

Jakie są objawy odwodnienia?

Objawy są różne w zależności od stopnia odwodnienia:

  • odwodnienie lekkie – chory jest spokojny i przytomny, gałki oczne są prawidłowo napięte, jama ustna i język są wilgotne, pragnienie jest normalne, a fałd skóry (skóra złapana dwoma palcami) szybko się rozprostowuje,
  • odwodnienie umiarkowane – chory jest niespokojny i pobudzony, masa ciała zmniejsza się o 5-10%, gałki oczne są zapadnięte i podkrążone, nie ma łez, jama ustna i język są suche, chory odczuwa silne pragnienie, fałd skórny powoli się rozprostowuje,
  •  odwodnienie ciężkie – chory jest senny, nieprzytomny, wiotki, utrata masy ciała wynosi ponad 10%, gałki oczne są bardzo zapadnięte, podkrążone i podsychające, nie ma łez, jama ustna i język są bardzo suche, chory pije niewiele lub jest niezdolny do picia, fałd skórny rozprostowuje się bardzo wolno.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Bardzo ważne jest zapobieganie dalszej utracie wody i jednoczesne uzupełnianie jej niedoborów. W przypadku biegunki lub wymiotów chory powinien przyjmować niewielkie ilości płynów, ale jak najczęściej. Najlepiej sprawdza specjalny płyn nawadniający, zawierający elektrolity. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie www.orsalit.pl. Przy skrajnym odwodnieniu konieczne jest dożylne uzupełnianie płynów roztworem chlorku sodu lub chlorku potasu.

Zamiast leczyć, lepiej unikać odwodnienia, dopasowując spożycie płynów do warunków i wykonywanej aktywności. Kobiety powinny codziennie dostarczać organizmowi przynajmniej 2 litry płynów, a mężczyźni 2,5 litra płynów. W czasie upału, wysiłku fizycznego, wymiotów lub rozwolnienia należy zwiększyć spożycie płynów o 20-30%.

Top content